Holubník ve vlastivědě

cíl: vědomostní rozcvička, všeobecný přehled - zpestření běžné hodiny
forma: skupinová, hromadná
pomůcky: krabička, lístečky s nadepsanými slovy, (barevné papírky nebo žetony)

Tato hra je variantou známé hry "Stát, město, moře, řeka …".
Můžeme ji však v této formě rozšiřovat i o další oblasti vědomostí

Varianta A

Vyučující si připraví větší množství nadřazených pojmů na lístečky a vloží je třeba do nějaké krabičky. Pojmy vybírá podle vlastní představy o tom, jaké vědomosti by si měly děti procvičovat. Rozdělí třídu na 3 - 5 skupin. Z každé skupiny předstoupí jeden zástupce před tabuli (současně tedy 3-5 zástupců). Vyučující určí písmeno, kterým musí začínat hledaná slova v prvním kole hry, a zadá první pojem. Zástupci skupin v tu chvíli začnou hledat v paměti podřazené slovo, název nebo jméno, které lze k danému pojmu přiřadit a má uvedené počáteční písmeno. Snaží se jako první vyslovit objevené slovo. Vyučující předá nejrychlejšímu lísteček se zadaným pojmem. Vymění se zástupci skupin, vyučující zadá nový pojem a vše se opakuje. Po vyčerpání většího množství pojmů spočítáme kolik která skupina nasbírala lístečků a zapíšeme body. Vrátíme lístečky do krabičky, určíme nové počáteční písmeno a začíná druhé kolo. Dbáme na to, aby se prostřídali jako zástupci všechny děti, a pokud můžeme vybíráme rovnocenné protihráče. V případě, že k některému zadání nelze najít příslušné slovo, vynecháme ho a pokračujeme s jiným.

Třída je rozdělena na tři skupiny, před tabulí tedy stojí tři zástupci.Vyučující zvolí pro 1. kolo písmeno "P" a vytáhne s krabičky lísteček s pojmem "město". Nejrychlejší z dětí řekne například "Pardubice" a obdrží lísteček se slovem město. Vymění se zástupci a vyučující vytáhne s krabičky další lísteček s pojmem "ulice v našem městě" a nejrychlejší odpoví třeba slovem "Papírenská" a tak dál. Až vyčerpáme nějaký počet lístečků, sečteme získané body, vybereme lístečky a začínáme znovu s jiným písmenem.

Příklady pojmů pro předmět vlastivěda:

Stát, město, řeka, vodní plocha, pohoří, hora, zámek, hrad, ulice v našem městě,
budova (příklady odpovědí - prodejna, panelový dům, radnice, nemocnice atd.),
památky ( hrad, zámek, kostel, pomník, socha, atd. )
obchod ( potraviny, drogerie, hudebniny atd.)
služby ( kadeřnictví, opravna, autoservis, čistírna atd.)
český herec, politik, sportovec, historická osobnost, nerostná surovina, zemědělská plodina, atd.

Varianta B:

Rozdělíme děti do většího množství méně početných skupin a necháme skupiny vypracovávat odpovědi písemně. V tomto případě se hodnotí množství nalezených slov.