Holubník v přírodovědě

cíl: vědomostní rozcvička, všeobecný přehled - zpestření běžné hodiny
forma: skupinová, hromadná
pomůcky: krabička, lístečky s nadepsanými slovy, (barevné papírky nebo žetony)

Tato hra je variantou známé hry "Stát, město, moře, řeka …".
Můžeme ji však v této formě rozšiřovat i o další oblasti vědomostí

Varianta A

Vyučující si připraví větší množství nadřazených pojmů na lístečky a vloží je třeba do nějaké krabičky. Pojmy vybírá podle vlastní představy o tom, jaké vědomosti by si měly děti procvičovat. Rozdělí třídu na 3 - 5 skupin. Z každé skupiny předstoupí jeden zástupce před tabuli (současně tedy 3-5 zástupců). Vyučující určí písmeno, kterým musí začínat hledaná slova v prvním kole hry, a zadá první pojem. Zástupci skupin v tu chvíli začnou hledat v paměti podřazené slovo, název nebo jméno, které lze k danému pojmu přiřadit a má uvedené počáteční písmeno. Snaží se jako první vyslovit objevené slovo. Vyučující předá nejrychlejšímu lísteček se zadaným pojmem. Vymění se zástupci skupin, vyučující zadá nový pojem a vše se opakuje. Po vyčerpání většího množství pojmů spočítáme kolik která skupina nasbírala lístečků a zapíšeme body. Vrátíme lístečky do krabičky, určíme nové počáteční písmeno a začíná druhé kolo. Dbáme na to, aby se prostřídali jako zástupci všechny děti, a pokud můžeme vybíráme rovnocenné protihráče. V případě, že k některému zadání nelze najít příslušné slovo, vynecháme ho a pokračujeme s jiným.

Třída je rozdělena na tři skupiny, před tabulí tedy stojí tři zástupci.Vyučující zvolí pro 1. kolo písmeno "P" a vytáhne z krabičky lísteček s pojmem "květina". Nejrychlejší z dětí řekne například "petrklíč (prvosenka jarní)" a obdrží lísteček se slovem květina. Vymění se zástupci a vyučující vytáhne s krabičky další lísteček s pojmem "lidský orgán" a nejrychlejší odpoví třeba slovem "plíce" a tak dál. Až vyčerpáme nějaký počet lístečků, sečteme získané body, vybereme lístečky a začínáme znovu s jiným písmenem.

Příklady pojmů pro předmět přírodověda:

Květina, bylina, strom, houba, mechy, lišejníky a kapradiny, plod, ovoce, zelenina, část rostliny,
Savec, pták, ryba, lesní zvíře, domácí zvíře, plaz, hlodavec, část těla zvířete
Část lidského těla, orgán lidského těla, nemoc, lék
"Druh krajiny" (pole, louka, les apod.).

Jistě vymyslíte mnoho dalších možností.

Varianta B:

Rozdělíme děti do většího množství méně početných skupin a necháme skupiny vypracovávat odpovědi písemně. V tomto případě se hodnotí množství nalezených slov.