Obrázky ze zlomků

cíl: názorné procvičování zlomků jako nové látky zábavnou formou
forma: hromadná, skupinová, individuální
počet dětí: libovolný
místo: třída
pomůcky: využijeme pomůcky vytvořené při činnosti "Zlomky jsou hračka" (listy papíru nejlépe ve tvaru čtverce, barevné tužky, fixy, nůžky), jen je rozšíříme o další list papíru ve tvaru čtverce o stejné velikosti.
autor: F.P.

Připravíme si pomůcky (viz "Zlomky jsou hračka"):
Listy papíru ve tvaru čtverce o stejné velikosti pomocí překládání rozdělíme na poloviny, čtvrtiny, osminy a šestnáctiny. Vystřihneme jednotlivé zlomky, popíšeme a vybarvíme příslušnou barvou. Poloviny žlutou, čtvrtiny červenou, osminy modrou, šestnáctiny zelenou.
1. Zadáme dětem úkol, aby pomocí vystřižených zlomků složily na čtverci písmenko A (Na čtverci mohou být pomocí překládání vyznačeny jednotlivé šestnáctiny.

2. Spočítej jak velkou část plochy zabírá obrázek a "převeď" šestnáctiny na větší zlomky a znázorni je na obrázcích:

Podobně pracujeme například s písmenem T

Další příklady obrázků:

Obrázky mohou dětem pomáhat jako názorná pomůcka při sčítání a odčítání zlomků s různými jmenovateli.