Pantomima

věk: podle slovní zásoby
cíl: procvičení sloves - spontánnost, rychlá reakce
forma: skupinová, hromadná,
počet dětí: podle potřeby
pomůcky: seznam nebo kartičky s probranými slovesy

Určíme jednoho žáka jako mima a ten se postaví před ostatní. Třídu rozdělíme na vhodný počet skupin (3-4). Jedna skupina (řada) má například 5 až 10 žáků. Vyvoláme z každé skupiny jednoho zástupce a začíná 1.kolo. Vyučující ukáže žákovi - mimovi 1 sloveso na kartičce nebo seznamu tak, aby ho neviděli ostatní. Ten má za úkol sloveso pantomimicky předvést a zvolení zástupci se snaží co nejrychleji vyslovit předváděné sloveso. Kdo vysloví sloveso jako první, získává bod pro svou skupinu. Během dalších kol se střídají zástupci skupin. Vyhrává skupina s nejvyšším počtem bodů.

Příklady sloves použitelných pro tuto hru:
WALK, RUN, FALL (DOWN), SIT (DOWN), STAND (STILL), LIE, KNEEL, JUMP, SKIP, TURN OVER, LEAN FORWARD, BEND BACKWARD, CREEP, CLIMB, DANCE, SKATE, SKI, FIGHT, WRITE, READ, DRAW, PAINT, MAKE UP, SCRATCH, CUT, DRIVE, CYCLE, WAVE, CLAP, WRITE, READ, DRIVE, CYCLE, SWIMM, SMILE, LAUGH, CRY, LOOK, SLEEP, RELAX . . .

Jistě je možné zařadit spoustu dalších sloves a usměrňovat náročnost podle znalostí žáků.