Pohádka z vyjmenovaných slov

cíl: procvičování vyjmenovaných slov, jejich uplatnění v písemném projevu
forma: individuální, skupinová
počet dětí: libovolný
pomůcky: psací potřeby

Vybereme jednu ze skupin vyjmenovaných slov a zadáme dětem úkol, aby napsaly pohádku nebo příběh tak, že v něm použijí všechna vyjmenovaná slova určené skupiny. Pokud chceme, aby nebyl úkol tak dlouhý, udáme určitý počet vyjmenovaných, které děti musí použít. Vyjmenovaná slova mohou děti použít v libovolném pořadí a v jakémkoli tvaru.

Vybereme například vyjmenovaná slova po "b": Pohádka by pak mohla vypadat třeba takto:

Pekařův sen

Byl jednou jeden pekař Bořivoj Preclík a ten musel každé ráno velmi brzy vstávat a opouštět svůj malý byt na samotném okraji Přibyslavi . Zatímco ve všech příbytcích se spokojeně podřimovalo, on uháněl do pekárny na druhém konci města, aby napekl voňavé a křupavé dobroty. Je to totiž dávný obyčej mnohých z nás dávat si k snídani čerstvé housky.
Pro Bořivoje by bylo snazší, kdyby bydlel přímo v pekárně a nemusel den co den tak daleko chodit. Často snil o krásné bílé kobyle, jak ho veze ulicemi a obyvatelé okolních domů jen závistivě zírají z oken.
Jednou, když se vracel pozdě opoledne z práce, zaslechl, jak si stařenky na rohu povídají o vzácné bylině, která splní jedno přání tomu, kdo ji zalije vodou z přibyslavského potoka. Bořivoj byl bystrý člověk a uvědomil si, že zná přesně takovou bylinu, kterou popisovaly. Viděl ji v ohradě za městem. Jenže v té ohradě se celý den páslo stádo dobytka se svým vůdcem velmi zlým býkem Pepíkem. V noci by Bořivoj květinu nenašel, tak vymyslel plán. Vyrobil si ze starého nábytku velkou bednu, spodní část nechal odkrytou, ve výši očí udělal otvory. Do láhve nabral vodu z přibyslavského potoka a vydal se k ohradě. Přelezl ji, když se stádo páslo na opačné straně. Schoval se rychle pod bednu a nenápadně se sunul k červenému kvítku uprostřed louky. Zalil bylinu, chystal se vyslovit své přání, když tu uviděl Pepíka, jak se obrovskou rychlostí řítí na jeho skrýš. Bořivoj se lekl, vylezl z úkrytu a upaloval pryč. Býk byl ale rychlejší. Bořivoj na poslední chvíli zvolal: "Ať je Pepík to nejhodnější zvíře na světě!"
Tak místo jízdy na krásné bílé kobyle leží pekař Bořivoj v náručí nejhodnějšího býčka Pepíčka a ten ho jen něžně olizuje.