Zvířata na lávce

věk: 1.- 3. třída
cíl: rovnováha, obratnost
počet dětí: třída rozdělena na skupiny
místo: tělocvična
pomůcky: lavičky (lávka)
autor: F.P.

Všichni asi známe z hodin tělocviku úkol dostat se přes lavičku různými vyučujícím zadanými způsoby: chůzí, klusem, poskoky, plazením apod. Pro menší děti můžeme tuto činnost namotivovat jiným způsobem. Rozdělíme děti do menších skupin a každé přiřadíme lavičku (nebo 2 spojené lavičky za sebou) a řekneme jim, že se je to lávka přes kterou potřebují "přejít" zvířata, aby se dostala přes řeku do krásné krajiny. Zvolíme pro každý přesun přes lavičku jiné zvíře a budeme chtít po dětech, aby si představily a pak předvedly, jak by se takové zvíře přes "lávku" dostalo.
Například:
Kůň, zajíc, žába, opice, klokan, had, rak, hlemýžď, žížala, želva, tučňák a další. Vyučující usměrňuje představy dětí tak, aby byly bezpečné.