Mutanti

věk: podle probírané látky
cíl: procvičování znalosti rostlin, hra, fantazie
pomůcky: vystřižené obrázky částí jednotlivých rostlin: (kořen), stonek, list, květ, plod

Stejně jako při činnosti Rostlinná skládanka si podle probírané látky připravíme pro děti obrázky rostlin tak, že budou rozstřihané na jednotlivé části vybraných rostlin. Například pro byliny budeme mít dispozici obrázky stonku (lodyhy, stvolu), listů, květu (květenství), případně plodů (semen) a (pokud je pro danou bylinu příznačný) kořene. Nafotíme několik sad takovýchto skládanek a dáme dětem do skupin po jedné sadě.
Zadáme dětem úkol, aby jednotlivé části rostlin přiřadily k sobě tak, že vytvoří úplně nové, neexistující, neznámé rostliny - mutanty. Každé rostlině potom vymyslí jméno, které bude nějakým způsobem charakterizovat vzhled rostliny.
Například vytvoříme bylinu, která bude mít květy štírovníku růžkatého, ale stonek, listy a kořen kopřivy dvoudomé. "Pracovní" název takové byliny by pak mohl znít třeba "štírek kopřivolistý". Když jednotlivé skupiny dětí vytvoří zadaný počet nových rostlin - mutantů a dají jim nové originální jméno, vyzveme je, aby jména rostlin napsaly na lístečky a ty položily zvlášť na hromádku. Potom začnou skupiny obcházet jednotlivá stanoviště jiných skupin v určeném pořadí a zapíšou si na pracovní list papíru, k jaké rostlině by přiřadily jaké vymyšlené jméno z lístečků na hromádce. Když skupiny obejdou všechna stanoviště, vyzveme autory, aby prozradily správná jména svých mutantů a ostatní skupiny si zapisují body za úspěšnou identifikaci. Vyhrává skupina s největším počtem bodů. Hru ale můžeme samozřejmě pojmout i nesoutěžně.